باتری چیست آیا میخواهید بدانید که باتری چیست و از چه چیزی تشکیل شده است ؟-مستر انرژی پلاس

همچنین باتری ها را می توان بر اساس مواد شیمیایی سازنده به دسته بندی های زیر تقسیم کرد. باتری را از نظر شارژ شدن می توان به دو دسته باتری های شارژ شدنی یا اولیه و باتری های شارژ نشدنی یا ثانویه تقسیم کرد. برای باتری های کوچک مثل باتری قلمی که حتما همه ما در ساعت دیواری، کنترل تلویزیون و… دیده ایم، ظرفیت با واحد میلی آمپر-ساعت بیان می شود.

۱ – ظرفیت اسمی باتری

پس از پایان کار لازم است که قسمت‌های مورد نظر را کاملا خشک کنید. البته آسان‌ترین کار این است که یک سرپوش لاستیکی را از بازار خریداری کنید و با استفاده از آن از سولفاته شدن باتری جلوگیری کنید. باتری‌های قابل شارژ لیتیوم یونی نیاز به نگهداری و مراقبت معمول در استفاده و جابجایی دارند. برای استفاده ایمن از باتری‌های لیتیوم یونی و دستیابی به حداکثر طول عمر باتری، دستورالعمل‌های وجود دارد که باید بدانید و رعایت کنید تا مستر انرژی پلاس به نتیجه برسید. غلظت اسید سولفوریک در باتری های سرب – اسید در همه ی باتری ها یکسان نیست بلکه با توجه به میزان ولتاژ و آمپراژ باتری، غلظت اسید سولفوریک مصرفی دستخوش تغییراتی می شود.

موارد استفاده باتری

از باتری‎های نیکل-کادمیوم (NiCd، بخوانید «نیکاد») به طور گسترده به عنوان جایگزین باتری‌های یکبار مصرف 1.5 ولت در وسایلی مانند اسباب‎بازی‎ها، چراغ قوه‎ها و ابزارآلات برقی استفاده می‎شود. این باتری‎ها نسبتا ارزان و صدها بار قابل شارژ و دشارژ هستند و در صورت استفاده درست از آن‎ها در حدود ده سال عمر می‎کنند. معمولا در کاربردهایی که مصرف توان زیادی دارند یا مواردی که استفاده از باتری‌های غیرقابل شارژ هزینه‌بر و غیر ممکن است، از این نوع باتری‌ها استفاده می‌شود. باتری‌های ثانویه با ظرفیت کم، معمولا برای تغذیه ادوات الکترونیکی مانند تلفن‌های همراه و باتری‌های ظرفیت بالا در ادوات پرمصرف مانند خودروهای الکتریکی استفاده می‌شود. هزینه اولیه باتری‌های ثانویه بالاست اما در دراز مدت به صرف هستند. باتری‌های ثانویه باتری‌هایی هستند که واکنش الکتروشیمیایی‌شان با اعمال ولتاژ مشخصی به باتری در جهت عکس، برعکس می‌شود.

  نحوه ضبط دوربین مدار بسته

با از دست دادن ظرفیت باتری، مدت زمانی که محصول را تغذیه می‌کند (زمان کارکرد) کاهش می‌یابد. بنابراین، اگر باتری شما قدیمی است و دیگر شارژ نمی کند، به احتمال زیاد این اثر حافظه نیست، بلکه پایان چرخه عمر باتری است. می توانید این روش را تا زمانی که باتری حداکثر ظرفیت خود را بازیابی کند، تکرار کنید. تنها مشکل روش فوق این است که برای تخلیه باتری تا 1 ولت در هر سلول نیاز به تجهیزات خاصی است. باتری های قابل شارژ مشاهده می شود که باعث می شود انرژی کمتری ذخیره کنند. سایر اصطلاحاتی که برای جلوه حافظه استفاده می شود عبارتند از اثر باتری ، اثر باتری تنبل یا حافظه باتری .

باتری چیست آیا میخواهید بدانید که باتری چیست و از چه چیزی تشکیل شده است ؟-مستر انرژی پلاس یک آند(سمت – ) ، یک کاتد (سمت+) و بعضی انواع الکترولیت (ماده ای که بطور شیمیایی با آند و کاتد واکنش می دهد). قابلیت اعتماد این باتری‎ها بسیار بالاست، با این وجود اغلب گفته می‎شود که باتری‎های NiCd باید قبل از شارژ شدن به طور کامل تخلیه شوند و یا میزان انرژی ذخیره شده در آن‎ها (و سطح شارژ مؤثر آنها) تا حد زیادی کاهش یابد. یکی از فلزات برنده می‎شود و از طریق مدار خارجی الکترون‎ها را از فلز دیگر به سوی خود جذب می‎کند. این جریان الکترونی جاری از یک الکترود فلزی به الکترود فلزی دیگر مدار متصل به باتری را تغذیه می‎کند. اگر دو پایانه باتری از یک ماده ساخته شده باشند، هیچ جریان الکترونی خالصی وجود نخواهد داشت و هرگز توانی تولید نمی‌شود.

  • به بیان ساده تر، در مبانی باتری به الکترود منفی، آند و به الکترود مثبت کاتد گفته می شود.
  • برای صرفه‌جویی در مصرف باتری، «بهینه‌سازی باتری» برنامه‌ها و ویژگی‌ها را محدود می‌کند.
  • در مقابل، باتری‌ها انرژی فوری و قابل حمل در اختیار مصرفکننده قرار می‌دهند.
  • توان الكتريكي به‌صورت حاصلضرب جريان الكتريكي در ولتاژ محاسبه مي‌شود.
  • اما باتری وسیله‎ای است که همزمان با اتصال آن به مدار جریان برق آغاز و این استوانه کوچک کسل کننده به یک نیروگاه بسیار کوچک شخصی تبدیل می‎شود!
  • باتری‌های ثانویه به عنوان باتری‌های قابل شارژ نیز شناخته می‌شوند و بر خلاف باتری‌های اولیه، وقتی انرژی ذخیره شده‌‌شان مورد استفاده قرار گرفت، می‌توانند دوباره شارژ شوند.
  راه حل نهایی برای بهترین کارت گرافیک که امروز می توانید درباره آن بیاموزید
بسته های کوچک در دستگاه های قابل حمل، وسایل الکترونیکی و اسباب بازی ها مورد استفاده قرار می گیرند. در حالی که بزرگتر ها در باتری های هواپیما، وسایل نقلیه الکتریکی و منبع تغذیه آماده به کار کاربرد دارند. اصول عملکرد باتری‎های نیکل-متال-هیدراید مشابه گروه قبلی است اما مشکل به اصطلاح «اثر حافظه» در این باتری‎ها نسبت به باتری‎های نیکل-کادمیوم کمتر است.

در واقع این مورد نیز یکی دیگر از مواردی است که تفاوت باتری سیلد و اسیدی را می‌توان درک کرد. عمر تخمینی معمول یک باتری لیتیوم یونی حدود دو تا سه سال یا 300 تا 500 سیکل شارژ است، هر کدام که زودتر اتفاق بیفتد. اثر حافظه نیز زمانی رخ می دهد که یک باتری را که نزدیک به پایان عمر مفید است، بیش از حد شارژ کنید. دلیل آن پایین بودن ولتاژ آنهاست و بنابراین هیچ مقدار شارژ مشکلی را حل نمی کند مگر اینکه آن را تعویض کنید. به طور مشابه، هر باتری قدیمی و فرسوده ای که بیش از حد طولانی کار کرده باشد، این مشکل را نشان می دهد.

به عبارت ديگر، مقدار انرژي ذخيره شده در يك باتري را مي‌توان به مقدار آبي كه گنجايش يك مخزن اجازه ذخيره شدن آن را مي‌دهد، تعبير نمود. باتری های اولیه باتری هایی هستند که پس از تخلیه نمی توان آن ها را دوباره شارژ کرد. باتری های اولیه از سلول های الکتروشیمیایی ساخته شده اند که واکنش الکتروشیمیایی آن ها قابل برگشت نیست. کلمه باتری برای همه ما به معنای انرژی و نیروی لازم برای راه اندازی دستگاه‌های مختلف است. تا باتری نباشد گوشی موبایل، ساعت، چراغ قوه، ماشین و هواپیما و ماهواره ها قادر به استفاده نخواهند بود.

  نمایندگی برند های دوربین مداربسته
اندازه سيم كشي برق و سوئيچ‌هاي مدار بايد بر اساس توان ولت-آمپر انجام شود. الكترود باتري‌هاي متداول معمولاً از موادي با جنس سرب، نيكل يا ليتيم هستند كه هر كدام از اين باتري‌ها داراي شارژر مخصوص با طراحي خاص خود مي‌باشند. استفاده از شارژري كه براي باتري شما طراحي نشده باشد، شاید بتواند آن باتري را شارژ کند، اما عمل شارژ به‌درستی انجام نخواهد شد. هنگام حمل باتري‌ها بايد به جنس مواد شيميايي اصلي باتري توجه داشت، زيرا انواع گوناگون ماده شيميايي بكار گرفته شده در باتري‌ها داراي قوانين مختص به خود هستند. شاخص اندازه گيري ظرفيت باتري به‌صورت آمپر-ساعت تعريف مي‌شود كه نشان دهنده ميزان شارژ الكتريكي است كه يك باتري مي‌تواند در خود نگه دارد. چيزي شبيه به آب داخل يك مخزن، انرژي ذخيره شده در يك باتري نيز مي‌تواند به آرامي يا به سرعت تخليه شود.

شارژرهای با سرعت بالا ممکن است بیشترین ظرفیت را سریعتر بازگردانند، اما شارژر با سرعت بالا می تواند بیشتر از انواع باتری قابل تحمل باشد. این باتری ها نیاز به نظارت جدی بر روی باتری برای محافظت از شارژ بیش از حد دارند. باتری های اسید سرب کم هزینه هستند و برای کاربرد های سنگین میتوانند بسیار با اطمینان عمل کنند. به دلیل وزنشان، همیشه در کاربرد های غیر قابل حمل مانند ذخیره انرژی پنل خورشیدی، احتراق خودرو و چراغ های آن، توان برقی پشتیبان و ترازیابی بار در تولید یا توزیع برق استفاده می شوند.